Magyarország 2025-ben is rálép a gázra: mutatjuk, hogyan!
Egy régi álom válhat valóra: az ország egyik legszegényebb régiójának számító Viharsarok több évtizedes elszigeteltség után végre bekapcsolódhat a hazai gyorsforgalmi hálózatba.
Előre nem látható okok miatt nem gondolják, hogy el kellene végezniük a garanciális javítást.
Akkora repedések keletkeztek a két éve átadott M30-as autópályán, Szikszó közelében, hogy több hónapra lezárta az üzemeltető Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (MKIF).
Az érintett szakaszt a Strabag építette,
a céget a magyar állam már fel is szólította, hogy végezze el a helyreállítást.
A Világgazdaság úgy tudja, hogy az osztrák cég egyelőre hárít.
Az Útinform legfrissebb tájékoztatása szerint a korlátozás a 33-as jelű Miskolc-észak és a 40-es jelű Szikszó-csomópont között február 17-től augusztus 17-ig tart mindkét irányba,
tehát legalább fél évig nem közlekedhetnek az autósok ezen a szakaszon.
A hírt Szimicsku László, az MKIF kommunikációs igazgatója is megerősítette a lapnak.
Egy 100-150 méter széles részen van megsüllyedve a pálya, ami a szerkezetének az elmozdulásából adódik.
Ez utóbbi pedig 10-12 méter földalap” – ismertette Szimicsku.
A kommunikációs igazgató hozzátette, hogy mivel sem beruházóként, sem kivitelezőként az MKIF nem vett részt a projektben, ezért annyit tudtak tenni, hogy a beruházó magyar államnak jelezték a problémát.
A Világgazdaság felidézte, hogy az M30-as autópályát kevesebb mint két és fél éve, 2021 októberében adták át a forgalomnak. A 2018 márciusában indult beruházás összköltsége 200 milliárd forintot tett ki, amellyel az előző uniós ciklus egyik legnagyobb összegű projektje volt.
A teljes beruházást három részre osztotta a kiíró NIF, a most problémás, 10,4 kilométeres Miskolc és Szikszó közötti szakaszt nem más, mint a Strabag Építő Kft. és a Strabag AG konzorciuma nyerte el 39,4 milliárdért.
A beruházó magyar állam már fel is szólította a vállalatot, hogy
az ütemtervnek megfelelően végezze el a garanciális helyreállítási munkálatokat.
Kérdés azonban, hogy teljesíti-e a cég a levélben megfogalmazott követelményeket. A lap információi szerint ugyanis az osztrák cég előre nem látható okokkal, így a talajvíz mozgásával magyarázta az autópálya szerkezetében történt elmozdulást.
A vg.hu az ügy kapcsán megkereste az Építési és Közlekedési Minisztériumot és a Strabagot is, hogy megtudják, mivel magyarázzák a szerkezeti problémákat, ki állja a helyreállítás költségeit, és hogy a kivitelező teljesíti-e az állam levelében megfogalmazott követelményeket.
Az érintett szakasz problémáiról videó is készült, melyet alább tekinthet meg:
Nyitókép: Képernyőfotó